Audi A3 Sportback (8Y) 40 TDI (200 Hp) quattro S tronic
Audi A3:
The Audi A3 is a small family car manufactured and marketed by the German automaker Audi AG since September 1996.
The first two generations of the Audi A3 were based on the Volkswagen Group A platform, while the third and fourth generations use the Volkswagen Group MQB platform.
Audi announced the first generation A3 in June 1995. The model was launched for the European market in September 1996 and marked Audi's return to small cars after 19 years, following the demise of the Audi 50 in 1978....(Read more on Wikipedia)
Sportback (8Y) Overview:
Audi A3 (Sportback (8Y)). With 400 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1480 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.8 s). The top speed reaches 243 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (200 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.8 sec.
- • Balanced fuel consumption of 5.6 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (325 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(8V, facelift 2016: May, 2017 - August, 2017).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A3 |
| Generation: | Sportback (8Y) |
| Modification (Engine): | 40 TDI (200 Hp) quattro S tronic |
| Start of production: | November, 2020 |
| End of production: | 2024 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 200 Hp @ 3600-4100 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 101.6 Hp/l [102mm more] |
| Torque: | 400 Nm @ 1750-3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | DTUA More details about the engine DTUA |
| Engine displacement: | 1968 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.5 l |
| Coolant: | 13.2 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 81 mm |
| Piston Stroke: | 95.5 mm |
| Compression ratio: | 15.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.6-6.0 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.8 sec |
| Maximum speed: | 243 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.4 kg/Hp, 135.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.7 kg/Nm, 270.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1480 |
| Max. weight: | 2020 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 540 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1145 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 325 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1600 kg |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| AdBlue tank: | 11 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1800 kg |
| Size: |
| Length: | 4343 mm [102mm more] |
| Width: | 1816 mm [39mm more] |
| Height: | 1449 mm [25mm more] |
| Wheelbase: | 2636 mm [34mm more] |
| Width including mirrors: | 1984 mm |
| Front track: | 1554 mm |
| Rear (Back) track: | 1525 mm |
| Front overhang: | 905 mm |
| Rear overhang: | 802 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Approach angle: | 14.1° |
| Departure angle: | 23.9° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 8J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Was the Audi A3 what you expected? Let us know!