Audi A3 Sportback (8Y) 45 TFSI e (245 Hp) Plug-in Hybrid S tronic
Audi A3:
The Audi A3 is a small family car manufactured and marketed by the German automaker Audi AG since September 1996.
The first two generations of the Audi A3 were based on the Volkswagen Group A platform, while the third and fourth generations use the Volkswagen Group MQB platform.
Audi announced the first generation A3 in June 1995. The model was launched for the European market in September 1996 and marked Audi's return to small cars after 19 years, following the demise of the Audi 50 in 1978....(Read more on Wikipedia)
Sportback (8Y) Overview:
Audi A3 (Sportback (8Y)). With 250 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1585 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.8 s). The top speed reaches 232 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (200 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.8 sec.
- • Balanced fuel consumption of 5.6 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (325 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sportback (8Y, facelift 2024): April, 2024 - ).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A3 |
| Generation: | Sportback (8Y) |
| Modification (Engine): | 45 TFSI e (245 Hp) Plug-in Hybrid S tronic |
| Start of production: | December, 2020 |
| End of production: | 2024 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 150 Hp @ 5000-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 107.5 Hp/l [9mm less] |
| Torque: | 250 Nm @ 1550-3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | DGEA More details about the engine DGEA |
| Engine displacement: | 1395 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Coolant: | 14.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm |
| Piston Stroke: | 80 mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 1.1-1.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 1.4-1.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 1.4-1.5 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.8 sec |
| Maximum speed: | 232 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.5 kg/Hp, 154.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4 kg/Nm, 252.4 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 140 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1585 |
| Max. weight: | 2075 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 490 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1100 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 280 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1400 kg |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1700 kg |
| Size: |
| Length: | 4343 mm [9mm less] |
| Width: | 1816 mm [Same width.] |
| Height: | 1450 mm [9mm more] |
| Wheelbase: | 2630 mm [5mm less] |
| Width including mirrors: | 1984 mm |
| Front track: | 1548 mm |
| Rear (Back) track: | 1516 mm |
| Front overhang: | 905 mm |
| Rear overhang: | 808 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 8J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 13 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor, under the rear seats |
| System power: | 245 Hp |
| System torque: | 400 Nm |
| All-electric range: | 63 km |
| Electric motor power: | 109 Hp |
| Electric motor Torque: | 330 Nm |
| Average Energy consumption: | 13.1-14.1 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| All-electric range (WLTP): | 63 km |
| Battery weight: | 130 kg |
| Average Energy consumption (NEDC): | 13.1-14.1 kWh/100 km |
| All-electric range (NEDC): | 74 km |
| Recuperation output: | 40 kW |
Describe your experience with the Audi A3 using only emojis!