BMW 3 Series Touring (G21 LCI, facelift 2022) 330e (292 Hp) Plug-in Hybrid Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 3 Series:
The BMW 3 series is a line of compact executive cars manufactured by the German automaker BMW since May 1975. It is the successor to the 02 series and has been produced in seven generations.
The first generation of the 3 Series was only available as a 2-door saloon; the model range expanded to include a 4-door saloon, 2-door convertible, 2-door coupé, 5-door estate, 5-door liftback and 3-door hatchback body styles. Since 2013, the coupé and convertible models have been marketed as the 4 Series; these styles no longer being included in the 3 Series....(Read more on Wikipedia)
Touring (G21 LCI, facelift 2022) Overview:
BMW 3 Series (Touring (G21 LCI, facelift 2022)). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1895 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 6 s). The top speed reaches 230 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Strong combined output provides brisk acceleration and excellent responsiveness, especially with the electric boost.
Fuel Economy
Very efficient for daily commutes if regularly charged, offering a substantial electric-only range. Fuel consumption increases on long, uncharged journeys.
Best Use Case:
Mixed driving, urban commutes with charging access.
Pros and Cons:
Pros:
- • Wide range of efficient and powerful engines, including mild-hybrid and PHEV options.
- • Refined driving dynamics with excellent handling and ride comfort.
- • High-quality interior with advanced technology and iDrive 8.
- • Practical estate body style with generous boot space.
- • Strong safety credentials with a 5-star Euro NCAP rating.
Cons:
- • Can get expensive quickly with optional extras.
- • Rear legroom can be tight for taller passengers compared to some rivals.
- • Firm ride on M Sport suspension or larger wheels.
- • PHEV models have reduced fuel tank capacity and added weight.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Touring (G21 LCI, facelift 2022): July, 2022 - ).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 3 Series |
| Generation: | Touring (G21 LCI, facelift 2022) |
| Modification (Engine): | 330e (292 Hp) Plug-in Hybrid Steptronic |
| Start of production: | July, 2024 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 184 Hp @ 5000-6500 rpm. |
| Power per litre: | 92.1 Hp/l |
| Torque: | 300 Nm @ 1350-4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | B48B20B [Same engine] More details about the engine B48B20B |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Engine oil capacity: | 5.25 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 0.9-1.1 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6e |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6 sec |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.5 kg/Hp, 154.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.5 kg/Nm, 221.6 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 140 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.7 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1895 |
| Max. weight: | 2420 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 525 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1420 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 410 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1500 kg |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4713 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1827 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1448 mm mm [8mm more] |
| Wheelbase: | 2851 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1573 mm |
| Rear (Back) track: | 1588 mm |
| Ride height (ground clearance): | 141 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the rear wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7.5J x 18 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 19.5 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the rear seats |
| System power: | 292 Hp |
| System torque: | 420 Nm |
| All-electric range: | 87-98 km |
| Electric motor power: | 109 Hp @ 3140 rpm. |
| Electric motor Torque: | 265 Nm @ 100-2500 rpm. |
| Average Energy consumption: | 21.3-23 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Average Energy consumption (WLTP): | 21.3-23 kWh/100 km |
| Electric motor type: | Synchronous |
| All-electric range (WLTP): | 87-98 km |
| Battery voltage: | 391 V |
| Recuperation output: | 20 kW |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the BMW 3 Series!