Volvo S60 III 2.0 B3 (163 Hp) Mild Hybrid Automatic
People\'s Opinion
N/A / 5
Volvo S60:
The Volvo S60 is a compact executive car manufactured and marketed by Volvo Cars from 2000 to 2024.
The first generation was launched in autumn of 2000 in order to replace the S70 and was based on the P2 platform, and the similarly designed estate version, the Volvo V70. A high-performance engine and sports-oriented suspension version called S60 R was launched at the Paris Motor Show in 2002. Styling cues were taken from the ECC concept car and the S80.
The second generation was released in 2010 for the 2011 model year and has its own estate version, known as the Volvo V60....(Read more on Wikipedia)
III Overview:
Volvo S60 (III). With 265 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 9 s). The top speed reaches 180 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Euro NCAP Year
2018
Adult Occupant
96%
Stars
5
Performance Verdict
Adequate power for city driving and relaxed cruising, but can feel less eager on demanding roads or at higher speeds.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency for a petrol engine, benefiting significantly from mild-hybrid technology for lower running costs.
Best Use Case:
City, Commuting
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional safety features and Euro NCAP rating
- • Stylish and luxurious Scandinavian interior design
- • Wide range of efficient mild-hybrid and powerful plug-in hybrid powertrains
- • Comfortable ride quality and refined driving experience
- • High-quality materials and build quality
Cons:
- • Rear legroom can be tighter than some rivals
- • Infotainment system can be less intuitive than competitors
- • Higher trim levels can be expensive
- • Limited engine options outside of 2.0-liter four-cylinders
- • Trunk space is slightly smaller than some competitors
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III: 2019 - September, 2021).
| General: |
| Brand: | Volvo |
| Model: | S60 |
| Generation: | III |
| Modification (Engine): | 2.0 B3 (163 Hp) Mild Hybrid Automatic |
| Start of production: | 2020 |
| End of production: | 2022 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 163 Hp @ 4800 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 82.8 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 265 Nm @ 1680-3900 rpm. |
| Engine Model/Code: | B420T3 More details about the engine B420T3 |
| Engine displacement: | 1969 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 6.1 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82 mm |
| Piston Stroke: | 93.2 mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Maximum engine speed: | 6200 rpm. |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 6.4-7.5 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 10.2-10.8 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 6.7-7.4 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 5.3-6.3 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.8-7.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC, WLTP equivalent): | 6.3-6.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.3-6.4 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.0 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.0 sec |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.6 sec |
| 100 km/h - 0: | 35 m |
| Space: |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Trunk (boot) space - minimum: | 391 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Size: |
| Length: | 4761 mm [Same length.] |
| Width: | 1850 mm [Same width.] |
| Height: | 1431 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2872 mm [Same wheelbase.] |
| Width with mirrors folded: | 1916 mm |
| Width including mirrors: | 2040 mm |
| Front track: | 1593-1603 mm |
| Rear (Back) track: | 1593-1603 mm |
| Ride height (ground clearance): | 142 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4-12.1 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Geartronic |
|---|
| Front brakes | Disc, 322-371 mm [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 320 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Wheel rims size | 17; 18; 19; 20 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Transverse stabilizer, Leaf spring |
| Electric: |
| Electric motor power: | 14 Hp |
| Electric motor Torque: | 40 Nm |
Is the Volvo S60 worth every penny? Give us your honest ROI.