Volvo S60 III 2.0 B4 (197 Hp) Mild Hybrid Automatic
People\'s Opinion
N/A / 5
Volvo S60:
The Volvo S60 is a compact executive car manufactured and marketed by Volvo Cars since 2000. Introduced as the successor to the Volvo S70, the model has been produced in three generations.
The first generation was introduced in 2000 and is based on the Volvo P2 platform. Its estate counterpart is the Volvo V70. A high-performance variant, the S60 R, was introduced in 2002.
The second generation was introduced in 2010; its estate counterpart is the Volvo V60.
The third generation was introduced in 2018 on Volvo's Scalable Product Architecture platform. It became the first Volvo model produced in the United States, at the company's plant in Ridgeville, South Carolina. The United States briefly became the sole global source of the S60 sedan after production in China was temporarily halted in early 2019. Production for North America and Europe ended in 2024, while production in China continued for selected markets....(Read more on Wikipedia)
III Overview:
Volvo S60 (III). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.9 s). The top speed reaches 180 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Euro NCAP Year
2018
Adult Occupant
96%
Stars
5
Performance Verdict
Respectable power output, offering smooth and confident acceleration suitable for mixed driving conditions.
Fuel Economy
Very good fuel efficiency, making it an economical choice for its power level, thanks to mild-hybrid technology.
Best Use Case:
Mixed, Commuting
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional safety features and Euro NCAP rating
- • Stylish and luxurious Scandinavian interior design
- • Wide range of efficient mild-hybrid and powerful plug-in hybrid powertrains
- • Comfortable ride quality and refined driving experience
- • High-quality materials and build quality
Cons:
- • Rear legroom can be tighter than some rivals
- • Infotainment system can be less intuitive than competitors
- • Higher trim levels can be expensive
- • Limited engine options outside of 2.0-liter four-cylinders
- • Trunk space is slightly smaller than some competitors
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III: 2019 - September, 2021).
| General: |
| Brand: | Volvo |
| Model: | S60 |
| Generation: | III |
| Modification (Engine): | 2.0 B4 (197 Hp) Mild Hybrid Automatic |
| Start of production: | 2020 |
| End of production: | 2022 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 197 Hp @ 4800-5400 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 100.1 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 300 Nm @ 1500-4200 rpm. |
| Engine Model/Code: | B420T6 More details about the engine B420T6 |
| Engine displacement: | 1969 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 6.1 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 81.99 mm |
| Piston Stroke: | 93.19 mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Maximum engine speed: | 6200 rpm. |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 6.4-7.5 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 10.2-10.7 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 6.4-7.2 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 5.3-6.1 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.9-7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC, WLTP equivalent): | 6.3-6.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.3-6.4 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.9 sec |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.5 sec |
| 100 km/h - 0: | 35 m |
| Space: |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Trunk (boot) space - minimum: | 391 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Size: |
| Length: | 4761 mm [Same length.] |
| Width: | 1850 mm [Same width.] |
| Height: | 1431 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2872 mm [Same wheelbase.] |
| Width with mirrors folded: | 1916 mm |
| Width including mirrors: | 2040 mm |
| Front track: | 1593-1603 mm |
| Rear (Back) track: | 1593-1603 mm |
| Ride height (ground clearance): | 142 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4-12.1 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Geartronic |
|---|
| Front brakes | Disc, 322-371 mm [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 320 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Wheel rims size | 17; 18; 19; 20 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Transverse stabilizer, Leaf spring |
| Electric: |
| Electric motor power: | 14 Hp |
| Electric motor Torque: | 40 Nm |
Driven it? Loved it? Hated it? Share your honest review!